Blíži sa jar a slnečné lúče nás opäť volajú do prírody, z ktorej vieme načerpať obrovské množstvo pozitívnej energie. Práve preto vám prinášame zoznam bezbariérových trás v Tatrách. Projekt bezbariérovosti Tatier vznikol v roku 2007 keď boli otvorené prvé 4 trasy. K dnešnému dňu je ich už osem. Tieto chodníky sú určené pre ľudí so zníženou hybnosťou ale taktiež pre rodiny s kočíkmi. Najobľúbenejšou je trasa Starý Smokovec - Hrebienok - Reinerova chata. Netreba však zabúdať, že vždy treba ísť so sprievodom.
Našli sme aj super brožúrku kde je o jednotlivých chodníkoch viac informácii. Stiahnuť si ju môžete na tomto linku.
http://www.lesytanap.sk/media/downloads/2015-tbb.pdf
Zoznam trás
Lesná cesta Tichá dolina v Oraviciach
Západné Tatry sú mladým horstvom, južné svahy sú kratšie a strmšie, severné dlhšie s miernejším sklonom. Hlavný hrebeň je 37 km dlhý, prevažná väčšina vrcholov je vyššia ako 2000 m n. m., najvyšším z nich je Bystrá (2248 m n.m.). Vegetácia v tejto časti Tatier utrpela najmä vplyvom pasenia, predovšetkým vysokohorského salašníctva a pálenia dreveného uhlia. Klčovaním kosodreviny klesla horná hranica lesa o 150 m.
- Začiatok trasy: Oravice
- Koniec trasy: pri horárni v Tichej doline
- Značka: červená
- Dĺžka trasy: 3,4 km
- Povrch: asfalt
- Náročnosť: odporúčame so sprievodom
- Prístup k trase: osobným autom do Oravíc na parkovisku vzdialenom 200 m od nástupu na turistický chodník
- Zaujímavosti: termálne kúpalisko Meander park Oravice
2. Lesná cesta Bobrovecká dolina
Bobrovecká dolina nachádzajúca sa v severnej časti Západných Tatier je ľadovcovou dolinou s prirodzeným výskytom teplých prameňov, ktoré dnes z podzemia výdatne zásobujú oravické termálne kúpaliská. V minulosti sa z okolitých vápencov pálilo vápno, základy vápenných pecí sa zachovali dodnes. V súčasnosti je Bobrovecká dolina vodným zdrojom Oravského skupinového vodovodu zásobujúcim pitnou vodou takmer všetky oravské mestá a obce.
- Začiatok trasy: Oravice
- Koniec trasy: pod Grúnikom
- Značka: modrá
- Dĺžka trasy: 3,2 km
- Povrch: asfalt
- Náročnosť: odporúčame so sprievodom
- Prístup k trase: osobným autom do Oravíc s možnosťou parkovania na parkovisku vzdialenom 200 m od nástupu na turistický chodník
- Zaujímavosti: zachované základy vápenných pecí, termálne kúpalisko Meander park Oravice
3. Lesná cesta Roháčska dolina
Roháčska dolina je príkladom ľadovcom tvarovaného terénu. Jeho pozostatkom sú v jej závere Roháčske jazerá. Návštevníkovi sa už počas prechádzky po ceste vedúcej k bývalej Ťatliakovej chate naskytujú krásne pohľady na hlavný hrebeň Roháčov, skupinu Baníkova, Troch kôp či Plačlivého, Ostrého Roháča a Volovca. Pri istej dávke šťastia môže pozorný turista vybavený ďalekohľadom pozorovať už z priestoru Roháčskej doliny kamzíka, svišťa či orla skalného.
- Začiatok trasy: Zverovka
- Koniec trasy: bývalá Ťatliakova chata
- Značka: červená
- Dĺžka trasy: 3,1 km
- Povrch: asfalt
- Náročnosť: nevyhnutný sprievod
- Prístup k trase: osobným autom na parkovisko v Roháčskej doline
- Zaujímavosti: Múzeum oravskej dediny prístupné pre vozičkárov zadarmo + WC
4. Zastávka TEŽ Popradské pleso – Popradské pleso
Popradské pleso leží vo výške 1494 m n. m. v prostrednej časti Mengusovskej doliny, pred ústím Zlomísk na hornej hranici lesa, z jednej strany pod zrázmi Ostrvy, z druhej pod zalesnenými výbežkami Kôpok. V 18. storočí sa nazývalo aj Rybie pleso, pretože bolo jediné na južnej strane Tatier, v ktorom v tom čase žili ryby. Prvá primitívna turistická chata pri Popradskom plese bola postavená v roku 1879 v čase, keď sa začal rozvíjať cestovný ruch.
- Začiatok trasy: zastávka TEŽ Popradské pleso
- Koniec trasy: Popradské pleso
- Značka: modrá
- Dĺžka trasy: 4,5 km
- Povrch: asfalt
- Náročnosť: nevyhnutný sprievod
- Prístup k trase: Tatranskou elektrickou železnicou z Popradu, Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice a Štrbského Plesa, osobným autom s možnosťou parkovania pri zastávke TEŽ
5. Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata
Prvý jednoduchý jednopriestorový turistický prístrešok v ústí Veľkej Studenej doliny na Starolesnianskej poľane vznikol v roku 1863 zásluhou starosmokoveckého hoteliera Jána Juraja Rainera, ktorý ním chcel uľahčiť výlety svojich zákazníkov do Studených dolín a na Lomnický štít. Svoje poslanie plnila až do roku 1884, o sto rokov neskôr bola zrekonštruovaná a opätovne sprístupnená verejnosti.
- Začiatok trasy: pri dolnej stanici pozemnej lanovky v Starom Smokovci
- Koniec trasy: pri Rainerovej chate
- Značka: červená
- Dĺžka trasy: 4,2 km
- Povrch: zhutnený štrkový
- Náročnosť: potrebný sprievod
- Prístup k trase: z Popradu Tatranskou elektrickou železnicou do Starého Smokovca
6. Tatranská Javorina – Podmuráň
Turistický chodník sa vinie Javorovou dolinou popri riečke Javorinka. Názov 10 km dlhej doliny vystihuje skutočnosť, že v okolitých lesoch mali v minulosti významné zastúpenie práve javory. Lesy niekdajšieho javorinského veľkostatku značne utrpeli exploatáciou pre potreby niekdajších javorinských železiarní a lepenkárni, pálením dreveného uhlia a veľkoplošnými holorubmi. Tak sa stalo, že v Javorovej doline je ich zastúpenie minimálne alebo chýbajú úplne.
- Začiatok trasy: Tatranská Javorina
- Koniec trasy: horáreň Podmuráň
- Značka: zelená a modrá
- Dĺžka trasy: 1,9 km
- Povrch: zhutnený štrkový
- Náročnosť: odporúčame so sprievodom
- Prístup k trase: autobusom alebo osobným autom, zastávka a parkovanie pri pošte 500 m od nástupu na turistický chodník
- Zaujímavosti: Poľovnícky zámok kniežaťa Ch. K. von Hohenlohe v Tatranskej Javorine, rímsko-katolícky kostol sv. Anny a cintorín v Tatranskej Javorine
7. Lysá Poľana – Bielovodská dolina
Takmer 16 km dlhá dolina dostala svoj názov podľa potoka Biela voda. Jej dno vystielajú granitové biele okruhliaky. Bielovodská dolina bola už v 18. storočí pastierskym terénom piatich goralských obcí a tak sa aj v jej názvosloví uplatnili ľudové vplyvy z pastierskej terminológie. Platí to aj o dávnejšom názve Podúplazská dolina, ktorý vystihuje alpínsky charakter doliny so strmými trávnatými svahmi posiatymi skaliskami.
- Začiatok trasy: Lysá Poľana
- Koniec trasy: horáreň v Bielovodskej doline
- Značka: modrá
- Dĺžka trasy: 4 km
- Povrch: zhutnený štrkový
- Náročnosť: odporúčame so sprievodom
- Prístup k trase: autobusom alebo osobným autom, zastávka a parkovanie 200 m od nástupu na turistický chodník
- Zaujímavosti: Biela voda je hraničnou riekou medzi Slovenskom a Poľskom, možnosť prechodu cez slovensko-poľskú štátnu hranicu v Lysej Poľane
8. Prielom Dunajca (PIENAP)
Nevšedný a bohatý prírodný potenciál PIENIN využíval človek už v praveku. A hoci tu usídľujúci sa ľud prevažne choval a pásol dobytok alebo v malom ťažil kameň či tehliarsku hlinu, jeho zásahy zanechali na tunajšej prírode len minimálne stopy. V Pieninskom národnom parku je takmer 40 km turistických chodníkov. Jedným z nich je aj viac ako 8 km dlhý náučný chodník prielomom Dunajca s desiatimi zastaveniami.
- Začiatok trasy: Červený Kláštor
- Koniec trasy: Lesnica
- Značka: červená
- Dĺžka trasy: 8 km
- Povrch: zhutnený štrkový
- Náročnosť: odporúčame so sprievodom
- Prístup k trase: osobným autom do Červeného Kláštora alebo Lesnice
- Zaujímavosti: kláštor Červený Kláštor, plte na Dunajci
zoznam trás zdroj: www.lesytanap.sk