Do redakcie sme dostali článok od pani Petronely Chudovej, ktorá opisuje aké možnosti sú vo využívaní prepravy sanitkou. Veľa ľudí nevie, že do 15 rokov s doprovodom je prevoz úplne zadarmo a nad 15 rokov ho hradí poisťovňa a vy si doplácate iba zostatok ak si vypýtate žiadanku od lekára. Na takúto prepravu máte nárok po prepustení z nemocnice, ak plánujete rehabilitačný pobyt, ak máte príbuzných s ktorými sa potrebujete dostať k lekárovi.... Viac info v článku.
Máme 2,5 ročnú dcérku s rôznymi diagnózami. Do pol roka sme navštevovali len rehabilitácie a odborné ambulancie v Trenčíne. Keď mala 7 mesiacov, dostala epilepsiu, pri magnetickej rezonancii sa zistila aj vrodená vývojová chyba mozgu a cysty na mozgu. Kvôli epilepsii sme museli prestať cvičiť Vojtovu metódu, odporučili nám cvičiť Bobath koncept, čo sa v okolí Trenčína žiaľ necvičí, a ak aj áno, tak len súkromne. Tak som hľadala lacnejšiu variantu a to, hradenú poisťovňou. To sa mi podarilo v Bratislave.
V tomto čase nám začal väčší kolotoč behania po lekároch a rehabilitáciách. Keďže viacero odborných ambulancií máme v Bratislave, musíme aj viac cestovať. Po zistení nálezu na mozgu sme Bratislavu otáčali aj viackrát do týždňa. Partner chodí do práce na zmeny, ja som síce na rodičovskej, ale keďže nemám vodičák, museli sme aj kontroly v Bratislave prispôsobovať partnerovej práci, no nie vždy to šlo. Vyšetrenia sú dôležité, podobne chorých detí je veľa a nájsť aj vhodný termín, aby nám to vyhovovalo s voľnom, bolo ťažké. Neraz sa stalo, že som musela prosíkať známych, aby šli s nami, keď bol partner v práci a nemohli mu dať voľno. Častokrát sa aj stalo, že prišiel domov z nočnej po 12-hodinovej zmene, vypil kávu a vyrazili sme smer Bratislava. Povedzme si na rovinu, ide to aj do peňazí, dáte na benzín, zaplatíte drahé parkovné, idete na pol dňa preč, potrebujete sa aj najesť. Takto peniaze veľmi rýchlo odchádzali. Do mesiaca sa neraz stalo, že môj rodičovský príspevok na tieto výdavky ani nestačil.
Dcérka mala 14 mesiacov, keď sme absolvovali prvý rehabilitačný pobyt v Dunajskej Lužnej. Bola som tam taký nováčik, bez skúseností, bez vedomostí. Veľa sme sa s mamičkami rozprávali, veľa som sa vtedy aj dozvedela.
"Najviac ma však zaujala možnosť prepravy sanitkou. Dosť mamičiek z rôznych kútov Slovenska využíva túto možnosť, no veľa mamičiek o tejto možnosti ani netuší. Lekári vám o tom nepovedia, neporadia, ako si zjednodušiť našu situáciu, v tomto prípade hlavne tú finančnú."
Dopravná zdravotná sanitka príde pre vás priamo k vám domov
Ako som sa o tejto možnosti dozvedela, moja prvá cesta z liečenia bola ku pediatrovi, kde som sa bližšie informovala. Samozrejme, že o takejto možnosti vedel, no neporadil. Od 15-teho mesiaca mojej dcérky takto cestujeme pravidelne do vzdialenejších miest na každé vyšetrenie, rehabilitáciu, rehabilitačný pobyt či pobyt v nemocnici. My sme z Nemšovej (okr.Trenčín), a to je do Bratislavy naozaj veľa kilometrov.
Deti do 15 rokov s doprovodom majú túto prepravu zadarmo, čo ušetrí neskutočnú kopu peňazí. No jednu nevýhodu to má. Tým, že na vzdialenejšie trasy chodí viac pacientov, musíme sa všetci navzájom čakať. Ráno všetkých „pozberáme“, v BA absolvujeme všetci potrebné vyšetrenia, a naspäť sa musíme opäť všetci čakať. Takže je to väčšinou taký výlet na pol dňa, ale myslím si, že za tie ušetrené peniaze to stojí. Tie potom môžeme použiť na iný účel, napr. rehabilitačné pomôcky, viac hipoterapie, ortopedické topánky,...
Množstvo a typ batožiny si treba zahlásiť na žiadanku lekárovi
Ako si vybaviť takúto prepravu?
- Ako prvé pôjdete za pediatrom vášho dieťatka alebo ak ste dospelý za všeobecným lekárom. Oznámite že máte záujem o využitie služby prevozu sanitkou. Pediater vám vypíše žiadanku. Nahlásite meno dieťaťa a doprovdu, dátum, kedy idete, čas, o ktorej pre vás prídu (ten je orientačný), adresu, kde vás sanitka vyzdvihne, adresa, kde idete + oddelenie. Ak je potrebná autosedačka, môžete mať aj svoju, ak nemáte, požičajú vám. Ak so sebou beriete kočík, prípadne batožinu na pobyt, treba to pripísať na žiadanku. Pediater žiadanku vypíše a podľa dohody, buď si ju sami odnesiete na dispečing, alebo ju odošle pediater. Večer pred odchodom volám na dispečing, o ktorej ráno pre nás prídu.
- Po príchode na miesto, si so sanitkárom vymeníme telefónne čísla, keď sme vybavené, volám. Ak ostatní ešte nie sú vybavení, musíme čakať. Žiadanku si ale vybavujete pred každým prevozom aby bol prevoz evidovaný v poisťovni.
- Takéto prevozy su realizované do zariadení, ktoré sú zazmluvnené zdravotnou poisťovňou. Ako to je keď chcete ísť sanitkou do miesta, ktoré nespolupracuje s poisťovnami neviem, musíte si to vopred prezistiť.
- Po dovŕšení 15 roku ak máte žiadanku časť platí vaša zdravotná poisťovňa časť vy sami doprovod je ale stále zadarmo pokiaľ máte preukaz ŤZP. Stále je to ale finančne výhodnejšie ako taxík či auto nehovoriac o zdravotníckom personále a vybavení sanitky - lehátko, sedačka, kyslík.... Samozrejme odvoz si môžete zabezpečiť aj sami kedykoľvek potrebujete ako samoplatca. Stačí si dať do google "Dopravná zdravotná služba a váš kraj" vyhodí vám viac firiem môžete ich obvolať a informovať sa na ceny. Ak máte žiadanku cenníky sa pohybujú okolo 7centov za kilometer (nad 15r), ak nie cca okolo 0,33 za km záleží od firmy a krajov treba sa informovať niekde možno viac niekde menej.
Dopravné sanitky sú prispôsobené klientom so zdravotným znevýhodnením
My takto cestujeme už 15 mesiacov, zvykli sme si. Niekomu to možno nesadne, ale nám to vyhovuje aj po tej stránke, že máme ešte jednu staršiu dcérku a keď som na pol dňa preč, nemusím ju dávať po babkách, po susedoch, aby nebola sama doma, lebo ja som s mladšou po vyšetreniach a staršia môže byť doma s tatinom.
Malá rada: Pokiaľ cestujete do vzdialenejšieho mesta a potrebujete tam byť naozaj veľmi skoro ráno v takomto prípade je možno lepšie využiť iný spôsob dopravy nakoľko cesty napríklad do Bratislavy sú skoro ráno okolo 7:00 úplne preplnené a kedže sa ľudí vysádzajú postupne nemusíte takto skoro ráno svoj termín stihnúť.
autor: Petronela Chudová
graf. spracovanie: Nataša Cvengrošová